× به گفتگوی مایکلی خوش آمدید

زمان سرانجام فرا رسید
برای یک گردهمایی
برای آشنایی بیشتر
و برای ارزش نهادن به میراث مایکل جکسون

سؤال مایکل شگفت تر از همیشه

11 دسامبر 2012 19:51 - 11 دسامبر 2012 19:57 #30322 توسط atefe
الیزابت تیلور:درست در همان هنگام که احساس میکنید او را میشناسید او شناخت بیشتری از خود به شما نشان می دهد........

این جمله برام خیلی گویا نبود ..واقعا شناخت این اسطوره ی بزرگ امکان ناپذیره .هرچقدر سعی میکنی شناختتو در موردش بیشتر کنی بعد
اصلا یه چیزعجیبی میفهمی در موردش که به نظرم دیگه اون موقع فقط اشک تو چشمامون جمع میشه ..دیگه نمیشه حرفی زد ..دیگه نمیشه حتی برای دیگران توضیح داد ..
مثلا تو همین کتاب رقصاندن رویا قسمتی که درمورد خدا نوشته ..من مدت ها بود که به بعضی از جمله های این نوشته فکر میکردم ..دقیقا متوجه منظور مایکل نمیشدم ..این جمله ها رو همیشه برای خودم تکرار میکردم ...
تا امروز .........................
باورم نمیشه یعنی مایکل واقعا وارد حوزه ی عرفان هم شده بود ....

امروز تو کلاس ادبیات یه معلم که نمیشه گفت بهتره بگم استاد ادبیات که یک انسان واقعا با سواد و باتجربه ای هستن در مورد عرفان و مفاهیم عمیقش به ما میگفت که درواقع به مثنوی معنوی مولوی که عارفانه هست ربط داشت....دوساعت تمام ما تو دریای مفاهیم عرفانی غرق شده بودیم که یه سری از شعرای عارف مثل مولوی واقعا چه دنیای بزرگ و متفاوتی با ماها داشتن ..کلا عرفا یه زندگی جداگانه ای با ما دارن ..

من بالاخره جوابمو گرفتم .........مگه میشه ؟!!!!
همون لحظه دیگه انگار جایی رو نمیدیدم اشک تو چشام حلقه بسته بود........من معنی جمله های مایکل رو تازه فهمیدم ......
این انسان واقعا مراحل خداشناسی و عرفان رو تا کجا پیش رفته بود ؟!!!! این قسمتو ببینید (ترجمه ی الناز عزیز )
من چشمانم را می بندم به درونم نگاه میکنم و به یک سکوت عمیق و لطیف وارد میشوم ..بی کرانگی افرینش خدا مرا در اغوش میگیرد ما یکی میشویم ..........

یعنی مایکل تا7 مرحله ی عرفان پیش رفته بود؟!!!!! در اصطلاح عرفانی (مرحله ی فنا ) یکی شدن عاشق با معشوق .......رسیدن به این جمله (من خدا هستم ) یکی شدن ویژگی های عاشق و معشوق (خدا )

هنوزم متعجبم از کار این مرد بزرگ .......از زندگیش .......از افکارش ....و دنیایی که داشت ...........
من این متنی که مایکل در باب خدا نوشته چاپ کردم و به عنوان یه نمونه به معلمم نشون میدم ..
دقیقا همون لحظه هست که جویای نام نویسنده ی متن میشن ؟؟!!!!

[/size]

همیشه عاشق شو وعشق بورز...بزرگ و دوست داشتنی خواهی شد.

This message has an attachment image.
Please log in or register to see it.

كاربر(ان) زير تشكر كردند: مایکلا, شايان, شاپرک, mahsa

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

11 دسامبر 2012 21:00 #30324 توسط Elnaz
چیزی که گفتی جالب بود عاطفه جون....

بعد پرسید که کی نوشته تو گفتی مایکل جکسون؟

"Be Like Michael Jackson, "Be Mike-like
bemikelike.wordpress.com
كاربر(ان) زير تشكر كردند: atefe

11 دسامبر 2012 21:50 - 11 دسامبر 2012 21:52 #30326 توسط atefe
هنوز به اون معلم نشون ندادم هفته ی بعد اماده کردم که بدم به خودش کلا بخونه ...بعد نظرشو بگه

ولی بعضی از متن هارو بردم تو کلاس در حالی که خودم داشتم میخوندم یه سری کنجکاو شدن بدونن چی دارم میخونم و منم بهشون دادم و گفتم که اسم نویسنده رو نمیدونم . بعد که خوندن به قدری خوششون اومده بود که اصرار داشتن من اسم نویسنده رو پیدا کنم خودشون برن کتابشو بخرن.هنوز بهشون نگفتم اسم نویسنده رو :) میدونم موقعی که بگم همشون متحیر میشن چون افرادی هستن که مایکل جکسون رو قبول ندارن .(البته بخاطر این که چیزی ازش نمی دونن )

11 دسامبر 2012 23:39 #30329 توسط Hamid
برای درکش حتی لازم نیست کتابشو بخونید!
کافی به اجرای سال 88 گرمی نگاه کنید، این آدم تو طرف دیگه ای از زندگی زیست می کنه اونجا!

Keep The Faith

اين تصویر برای مهمان پنهان می‌باشد.
برای ديدن آن ثبت نام و يا وارد سايت شويد.

12 دسامبر 2012 08:47 #30336 توسط شاپرک
چه مبحث قشنگی مطرح کردی عاطفه جان.
آره مایکل یک عارف بود.
مطالعه هم در این زمینه داشته، خودش هم گفته که داشته.
بله راه آسونتر برای دونستن عارف بودنش نوشته هاشه، ولی اونچه که به مراتب بهتر و بیشتر عارف بودنشو به نمایش می ذاره هنرشه، رقصش و اجراهاش و البته دونستن اینطوری سخت تره و با ارزش تر. دیگه هلو برو تو گلو نیست! ابزارت هم فقط درکه و عشق.
از رو نوشته هاش، با (آگاهی) اون رو میشناسی و از روی اجراهاش، (فقط با عشق)! بدون دخالت کلمه ها که خیلی مواقع ادم رو به سمتی دیگه می کشونن، نه به سمتی که حقیقته و باید برسونن.
اما اینکه عارف سالک هم بوده باشه و تا کجا رفته باشه نمیدونم.
هفت شهر عشق، یعنی طلب، عشق، معرفت، استغنا، توحید، حیرت و در آخر فنا هست. چیزی که ازش دونستم این بود که تا مرحله سوم در موردش صدق میکنه و دیدم توی مایکل، ولی بقیه رو نمیدونم واقعا...
عرفان هر عارفی با عرفای دیگه فرق می کنه. هم جنسش و هم کیفیتش. در مورد مایکل، شباهت عجیبی به عرفان سهراب داره. اون هم بیشتر از شعر، توی نقاشی ش عرفان موج میزنه. مثل مایک، که توی رقصش. هر دو هم پیله ای از تنهایی داشتن همیشه...
اااا بهتره بی خیال شم دیگه، چقدر میشه در مورد این موضوع حرف زد...!

شب که می شود
خورشید چشمانت را پرواز بده
تا مرگ پروانه به تاخیر بیفتد......

12 دسامبر 2012 10:23 - 12 دسامبر 2012 10:24 #30337 توسط Elnaz
جالب بود شاپرک جون

"چقدر میشه در مورد این موضوع حرف زد...!".......... هرچقدر بیشتر بهتر.... سخنگاه برای همین باز شده دیگه

bemikelike.wordpress.com
كاربر(ان) زير تشكر كردند: شاپرک

12 دسامبر 2012 13:18 - 12 دسامبر 2012 13:22 #30338 توسط atefe
ببینید همین چند جمله ی اخر مایکل خیلی خیلی پرمعناست ..اصلا باید تفسیرش کرد . برای منم همین عجیب بود دیگه فکر نمیکردم مایکل تا این حد عارف بوده باشه . یعنی مرحله ی اخر دیگه اوجه عرفانه ....کسی که به بالاترین کمالات رسیده .......
از نظر من وقتی که شعر های مولا نا و مسائل عرفانیشوتو کلاس بررسی میکنیم برام خیلی جالبه من برای هر قممت از اون مفاهیم یاد یکی از جمله های مایکل تو کتابش میفتم ...نه مولوی سعدی هم تو گلستان از این مفاهیم عرفانی به کار برده .. کسی که همه ی مراحل عرفان رو طی کرده و به حدی از عشق به خدا رسیده که خودش رو با معشوقش (خدا)یکی میدونه . یعنی از سر عشق به قدری مطلع باشه که از خودش هم بی خبره …اختیارشو از دست میده تا جایی که هستی و وجود خودش رو فراموش میکنه و یک زندگی جدید رو اغاز میکنه ….. مثلا این مصراع از سعدی (ان را که خبر شد خبری بازنیامد) . همچین افرادی فقط و فقط عشق به خدا دارن و رسیدن به بهشت براشون مفهومی نداره.

مرحله ی اخر عرفان (فنا در راه خدا _بقا در راه خدا)

یک بار با شناخت خدا و این اگاهی می میره و دیگه به وصال خودش رسیده و یک زندگی اغاز میشه .ویژگی های عاشق و محبوب یکی میشه .چون عاشق دیگه وجود خودش براش معنی نداره و خودش رو جزئی از معشوق میبینه . (اتحاد عاش و معشوق )
الان این چند جمله ی مایکل تو قسمتی که در مورد خدا نوشته : بی کرانگی خدا مرا در اغوش میگیرد ……..ما یکی میشویم ……. این دقیقا همین مرحله ی اخر عرفانه .

فهمیدن همینا واقعا اشکمو در میاره ….که این ادم به چه اوجی رسیده بود….هر چقدر هم که فکر میکنی میشناسیش بازم خوب ازش شناخت نداری …………

من کتاب رقصاندن رویا مایکل رو که الناز جون ترجمه کرده به معلمم نشون میدم و میخوام دقیقا نظرش رو در مورد عرفانی بودن این متن بدونم … مطمئنم خیلی خوشش میاد و حتما تو کلاس بین بچه ها مطرح میکنه . قسمت جالبش اینه که اخرش اسم نویسنده رو میپرسن …

فعلا که تو کلاس چندتا از نوشته های مایکل رو بردم دست به دست بین بچه ها میچرخه و واقعا علاقه مند میشن ..حتی هنوز نگفتم بهشون که مایکل جکسون اینارو نوشته هر روز بهم یاداوری میکنن که کل نوشته ها رو براشون ببرم و اسم نویسندشو پیدا کنم . :MJ3:

[/size]

12 دسامبر 2012 14:34 #30339 توسط Elnaz
کار خیلی قشنگی میکنی عاطفه جون.
و جای خوشبختیه که تونستم ترجمه‌اش کنم... امیدوارم که همه اینطوری نوشته‌های مایکل رو بخونن چون این کتاب خیلی عمیقه و حرفای استادت هم اینجا بازم برامون بنویس اگه چیزی ازش گفت. اجرایی هم که حمید میگه واقعا همونطوریه.

bemikelike.wordpress.com

15 دسامبر 2012 12:32 #30394 توسط atefe
امروز همون متن مایکل رو درمورد خدا و همین طور یه قسمتی که در مورد بچه ها نوشته به معلممون نشون دادم ..با دقتت خوند و خیلی خوشش اومده بود اسم نویسنده رو ازم پرسید منم گفتم یه نویسنده ی خارجیه دقیقا اسمش یادم نیست (میخواستم بدون این که اسم نویسنده رو بدونه در مورد نوشته قضاوت کنه ) بعد گفت این نوشته کاملا مسیر عرفانی داره به خصوص اون جمله ای که گفتم در مورد مرحله ی اخر عرفانه هم ازش پرسیدم .حرفمو تایید کرد و گفت این نویسنده رو ما نمی شناسیم که واقعا عارف بوده یا نه ولی نوع نوشته و مفهوش کاملا عرفانیه و مشخصه که نویستدش نگرش عرفانی داشته که تا مرحله ی اخر عرفان هم پیش رفته ... :MJ3: از خوشحالی داشتم پر درمیاوردم .

كاربر(ان) زير تشكر كردند: mahsa

15 دسامبر 2012 21:25 #30397 توسط شاپرک
عزیز دلم،
البته که نوشته های اون کتاب کاملا عرفانی ست، و روی 90 درصد محتویات این کتابش میشه نکته های ریز و ظریف عرفانی رو پیدا و درک کرد و تحلیل کرد، اما نمیشه اینقدر قطعی بگی تا مرحله هفت و فنا رفته بوده!
تاکیدی که داری روی جمله ( بی کرانگی خدا مرا در اغوش میگیرد ……..ما یکی میشویم …….) این رو میشه یک مراقبه نامید، یک مراقبه ی کامل و واقعی همینطوریه. نه حتما نشونه ی رسیدن به مرحله آخر!
میدونی این یعنی چی؟ اینکه کسی به فنا برسه؟ یعنی طرف تموم میشه، یعنی چنان غرق خداوند میشه که که از هرچه هست و نیست غافل میشه! یعنی مسائل مادی رو با همه خوب و بدش میبوسه میذاره کنار! یعنی از خداوند، جز خداوند نمیخواد، یعنی داشتن شهرت و حفظ اون و محبوب بودن برای خلق و غیره براش مطرح نیست. نمیخوام بیشتر پیش برم، مقصودم این نیست که مایکل این نبوده، میگم از رو این 4 تا جمله چطور میشه فهمید؟ مصداق نهایت سیر و سلوک که از روی نوشتار نتیجه گیری میشه، امثال حافظ هست و البتتته مولانا، در نوع کلاسیک و سهراب ورژن مدرن ترش، که در حجم سبز کاملا پیداست که گذرونده و به آرامش رسیده...
نتیجه گیری در مورد مرحله آخر به این سادگی ها نیست! قصه قصه سیمرغه و کوه قاف فقط با یه عصا و همیان... چه رسمی شد ببخشید! :D
اما این در مورد نوشته ها بود، اگه به ابعاد دیگه مایکل مراجعه کنیم، اونوقت وضع فرق میکنه !
اصلا بچه ها به عقیده من برای قضاوت در مورد جایگاه عرفانی مایک، بی انصافی ست که فقط به نوشته هاش مراجعه کرد! چون اون نویسنده نبود، کلمه ها حق مطلب رو در موردش ادا نمیکنن، باید برگشت و به اصلش نگاه کرد، اصلی که آوازه خوان بود و صحنه گردان. برگردیم و به امثال کلیپ و آواز -ارث سانگ- نگاه کنیم، عرفان اش، اونجاست!
بدون شک اگه صد کتاب و نوشته علمی و عرفانی، مضرات و پیامد های تخریب محیط زیست رو شرح بدن، هیچ کدوم به گرد پای درد ناشی از درکی، که ارث سانگ توی قلبتون میکوبه نمیرسن!

شب که می شود
خورشید چشمانت را پرواز بده
تا مرگ پروانه به تاخیر بیفتد......
كاربر(ان) زير تشكر كردند: FeanoR, mahsa

مدیران انجمن: مایکلا

Please publish modules in offcanvas position.