سؤال The Song: Unbreakable ( آهنگ : شکست ناپذیر )

17 می 2012 17:26 - 17 می 2012 17:35 #24357 توسط Hamid
شایان جان، بلوز چیز جدایی نسبت به جاز نیست. می شه گفت جاز توسعه یافته بلوزه. یعنی در دل و محتوای خودش بلوز واقعا جریان داره. مخصوصا وقتی وارد ووکال میشی
من در مورد سبک آهنگ یا تنظیم و سازها و نت هاشون صحبت نمی کنم، اشاره ای هم که کردم کاملا مختص به ووکال و تکنیک های ووکال مایکل بود.
مثلا نمونه خیلی خوبی از ریشه بلوز یا جز تو آلبوم دنجورس که نمایان تر پدیدار شده آهنگ Keep The Faith هست. تو بقیه آهنگ هاش هم نهفته وجود داره، تو آلبوم بد که خیلی هست، در کل فضایی که به وجود میاره از آهنگ هاش احساس وووکال احساسیه که قسمتیش از بلوز ناشی میشه.

لازم نیست تو یه آهنگ مدرن در دهه 80 یا نود، تو بلوز بخونی، کافیه عناصرش رو تو صدات داشته باشی و الهام گرفتی باشی ازش.
بلوز مایکل جکسونی از این تیپ بلوز بود.
یعنی بیشتر تو ووکال هاش و تکنیک هاش جایی که باید و جاش بود استفاده می کرد. دلیل بداهه ی تحریر هاش هم همین اصالتش تو بلوز بود.
خود نیو جک سوئینگ در مجموع، بلوز رو تو ووکالش قوی به کار می گیره. پس دنجورس در حال کلی تحت تاثیر بلوز هم هست، هیستوری هم چیز خیلی جدایی از دنجورس نیست.
یه مثال خوب دیگه آهنگ بیلی جین، کلی ایده از بلوز همراه خودش داره. در اصل این سبک مایکلی سبک مایکلی که می گیم که دقیقا معلوم نیست واقعا چی هست چون خالص و از یک نوع نیست همینه، استفاده تکنیک های مختلف از بلوز، جز، سول، گاهی راک، مایکل کار ویژه ای که کرد خارج کردن اینها از یه چارچوب خیلی مشخص تو ووکالش بود.
تو هیستوری آهنگ هایی هستند مثل Blood On The Dance Floor یا This Time Around که واقعا بلوز تو ووکالشون نقش داشته. حتی DS. اصلا همین حالت بلک یا خیابونی خوندن و لاتی کردن آهنگ خودش یه جور بلوزه. خیلی از این سبک هایی که امروز اسم می برن ریشه شون از بلوزه، همین RnB یا هیپ پاپ سیاه پوست ها.

پس در حالت کلی وقتی صحبت در مورد میزان بلوز تو یه ووکال می شه صرفا مشخصات صد در صدی بلوز نیست. همون حال و هواست که ما همه می شناسیمش.
یعنی تا تو به بلوز گرایش نداشته باشی اصلا نمی تونی که اون آهنگ ها رو بخونی.
تو خود آلبوم اینوینسیبل هم مثالی که زدم آهنگ You Rock My Wold بود.
این ور و اون ور تو ویکی پدیا و همه جا دائم چیزهای خیلی مشخص از سبک و کلیت آهنگ ها نوشته می شه اما واقعا هیچ کس نمیاد در مورد ووکال مایکل درست صحبت کنه.
موسیقی به خصوص برای یه خواننده قسمت ناچیزیش از نت و قاعده تشکیل شده، بقیه اش قلب و احساسه، چیزی که خود مایکل جکسون تو This Is It نشونش داد و همه جا ملودی رو می خوند و اجرا می کرد برای نوازنده ها تا بخواد بیاد بگه برید رو این نت یا اون نت.
اونجور آدم ها تو اون level از این قواعد رد میشن.

Keep The Faith

اين تصویر برای مهمان پنهان می‌باشد.
برای ديدن آن ثبت نام و يا وارد سايت شويد.

كاربر(ان) زير تشكر كردند: شايان, e r o s, Nasim, شاپرک

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

19 می 2012 16:53 #24387 توسط farzam
واسه كسايي كه كلا تخصصي چيزي نميدونن در مورد موسيقي مثل من ميشه توضيح بديد
بلوز و نیوجک سوئینگ چيه ؟

She works so hard, just to make her way
For a man who just don’t appreciate

19 می 2012 22:16 #24392 توسط e r o s
فرزام جان بلوز یک گام و یک سبک موسیقی هست که از سیاهاپوست‌های آمریکا اومده. بلوز رو در سبک‌های جز و راک اند رول به راحتی می‌شه پیدا کرد. (همون‌طور که حمید اشاره کرد خیلی بنیادیه.)
نیو جک سوئینگ هم یک سبک تلفیقیه که از آر اند ابی، سول، فانک، هیپ هاپ و چندتایی دیگه گرفته شده.

حمید با حرف‌هات در حد زیادی موافقم اما تو فکر می‌کنی چرا مایکل در آخرین آلبومش، در زمانی که جایگاهش در حال تزلزل هست و دنیا دیگه مثل سابق منتظرش نیست بیاد و یه آلبوم کاملا شخصی بده بیرون تا با یه شکست از پیش معلوم رو به رو بشه؟
و یقین دارم مایکل جکسون قطعا می‌دونسته در حال انتشار یه آلبوم خارج از زمانه. آلبومی که در هر زمانی جایی برای درکش باشه.
فقط یک نتیجه می‌شه گرفت اون هم اینه که مایکل فروش و جایگاه آلبوم رو فدای ابدیت کرد. اما این یعنی می‌دونسته که این آخرین آلبومش خواهد بود! که این‌طور نبوده!؟ بوده؟!

من فکر می‌کنم نام آلبوم اشاره مستقیم به متن ترانه Unbreakable داره و نه صرفا آهنگ Invincible.

This is BREAKING NEWS

كاربر(ان) زير تشكر كردند: farzam, Nasim, شاپرک, Michaellover

20 می 2012 05:52 #24393 توسط farzam
ميشه واسه هر كودومش يكي از قسمتهايي كه مايكل اونجوري خونده رو هم مثال بزنيد ؟؟؟؟

She works so hard, just to make her way
For a man who just don’t appreciate

20 می 2012 08:22 - 21 می 2012 19:44 #24397 توسط e r o s
بلوز رو همون‌طور که حمید اشاره کرد در حدی بنیادی هست که همه جا می‌تونی از وکال‌های مایکل بشنویش. نیو جک سوئینگ هم که یه سبک تلفیقیه جدیده و مایکل از دنجورس به سمتش گرایش پیدا کرد. جم و دنجورس نمونه های خوبی هستن.

This is BREAKING NEWS

كاربر(ان) زير تشكر كردند: farzam, شاپرک, Michaellover

23 می 2012 08:20 #24485 توسط شاپرک
اضافه میکنم بلوز معمولا با لحن غمگین و نیش دار بیان میشه و شعرهاش هم بیشتر رک و حقیقی ست.
هر قطعه شعرش سه تا بیت داره. (جمله-نکرار-پاسخ)
هر سطری از شعرش 4 میزان موسیقی داره و شعر فقط نیم میزان رو اشغال میکنه. و بقیه به شکل زمان اضافه در آخر هر سطر میاد.
بلوز یه فرم سرگرم کننده ی مردمی ست و بیان شخصی داره.

شب که می شود
خورشید چشمانت را پرواز بده
تا مرگ پروانه به تاخیر بیفتد......
كاربر(ان) زير تشكر كردند: farzam, e r o s

23 می 2012 16:35 #24499 توسط Hamid
شاپرک جان، بحث ما سر ساختار بلوز نیست، داریم در مورد تکنیک های آوازی ( ووکال) بلوز صحبت می کنیم.
وگرنه خوب بلوز به معنای سبک بلوز، کلی قاعده و نت های مشخص داره.
از پستت ممنونم، به خصوص در مورد جمله دوم

Keep The Faith

كاربر(ان) زير تشكر كردند: شاپرک

23 می 2012 18:58 #24502 توسط e r o s
حمید دوست دارم نظرتو راجع به چیزی که گفتم بدونم.

This is BREAKING NEWS

23 می 2012 20:09 #24503 توسط Hamid
خوب من کاملا با حرفهات موافقم، تو جمله آخر اون پستم هم نوشتم که این آلبوم با همه غم و اندوهی که توشه اعتیاد آور هم هست.

Keep The Faith

مدیران انجمن: Nasim

Please publish modules in offcanvas position.