فهرست مطلب

در 1 دسامبر سال 1982، آلبوم «Thriller» منتشر شد و تاريخ موسيقي را براي هميشه دگرگون ساخت.


[آلبوم Thriller]


«Thriller» پر فروش ترين آلبوم در تمام دورانها شد. بيش از پنجاه و يك ميليون نسخه از آن در سرتاسر دنيا به فروش رفت و شش تا از آهنگهاي اين آلبوم در بين ده آهنگ پر فروش جاي گرفت. قرار گرفتن اين تعداد آهنگ در بين ده آهنگ صدر جدول، آن هم تنها از يك آلبوم، تا آن زمان بي سابقه بود.

هر دوي اين ركوردها، در كتاب ركوردهاي جهاني به نام مايكل نوشته شده و تا به امروز شكسته نشده اند.

آلبوم بلند «Thriller»، از يكصد و بيست و دو هفته اي كه در جدول پر فروشهاي ايالات متحده قرار داشت، براي مدت زمان بي سابقه ي سي و هفت هفته، در صدر آن جدول جاي گرفته بود.

مايكل: ”از وقتي كه يك پسر كوچك بودم، روياي ساختن پر فروش ترين آلبوم تاريخ موسيقي را در سر ميپروراندم. يادم مي آيد وقتي بچه بودم، قبل از اينكه به داخل استخر بپرم، يك آرزو ميكردم. فراموش نكنيد، من با شناختن صنعت موسيقي بزرگ شدم، اهداف را فهميدم و درك كردم، در حاليكه همه به من ميگفتند چه چيز ممكن است و چه چيز ممكن نيست. اما من ميخواستم يك كار استثنايي انجام بدهم.
موقع پريدن به داخل استخر، بازوانم را تا آنجا كه ميتوانستم از يكديگر باز ميكردم. انگار داشتم افكارم را به بالا، به سمت فضا هدايت ميكردم. و يك آرزو ميكردم بعد به داخل آب شيرجه ميزدم. به خودم ميگفتم ”اين روياي من است، اين آرزوي من است“. هر دفعه قبل از شيرجه زدن درون آب، اين كار را انجام ميدادم.“

مايكل جكسون با آلبوم «Thriller»، به سلطان مسلم پاپ بدل شد و تا به امروز عنوانش را حفظ كرده است _ بي مانند!

استيو بارون به عنوان كارگردان «Billie Jean»، اولين كليپ  از آلبوم «Thriller» انتخاب شد. براي اولين بار در تاريخ ام.تي.وي، كليپي با ساختار داستاني نمايش داده شد. نه فقط مجموعه اي از تصاوير و عكسها. 

كليپ «Billie Jean» تاثير شگرفي بر بينندگان ام.تي.وي گذاشت و به محبوبيت فوق العاده اي دست يافت. اين كليپ همچنين ممنوعيتهاي بسياري را بر سر راه هنرمندان سياه پوست كه تا پيش از آن، از جانب ام.تي.وي ناديده گرفته ميشدند، برطرف ساخت. مايكل جكسون در واقع اولين هنرمند سياه پوستي بود كه آهنگهايش به ليستي كه قرار بود از ام.تي.وي پخش گردد، اضافه شد. تا پيش از آن، ام.تي.وي از پخش كليپهاي سياه پوستان امتناع ميكرد. و مايكل اين رويه را براي هميشه تغيير داد.

در 16 مي سال 1983، مايكل آهنگ «Billie Jean» را در ويژه برنامه ي زنده ي تلويزيوني «بيست و پنجمين موتون: ديروز، امروز، براي هميشه» - (Motown 25th) - كه به مناسبت بيست و پنجمين سالگرد تاسيس آن، تهيه شده بود؛ اجرا كرد. بيش از چهل و هفت ميليون آمريكايي اين شو را تماشا كردند. از آن شب به بعد، بسياري از چيزها تغيير كرد.
 

[بيست و پنجمين سالگرد موتون]
 

كت سياه براقي را كه حالا ديگر افسانه اي شده است به تن كرده بود. به همراه كلاه سياهش كه براي اولين بار به سر ميگذاشت و دستكش سفيدي كه اكنون بسيار مشهور شده است، مايكل اجراي آهنگ «Billie Jean» را آغاز كرد و براي اولين بار، به مردم چيزي را نشان داد كه بعدها به مهمترين علامت مشخصه ي او مبدل گشت.... رقص مونواك (Moon Walk)

مايكل: ”ميتوانم بگويم كه تماشاچي ها واقعا از اجراي من لذت ميبردند. برادرانم به من گفتند كه در گوشه هاي صحنه جمع شده بودند و با دهان باز مرا نگاه ميكردند. والدين و خواهرانم در بين تماشاچي ها بودند. اما تنها چيزي كه به خاطر مياورم، اين است كه پس از اتمام اجراي آهنگ، چشمانم را باز كردم و دريايي از مردم را ديدم كه ايستاده بودند و مرا تشويق ميكردند.“

برخي از تماشاچي ها بعدها گفتند كه وقتي مايكل مونواك را اجرا كرد، اينطور بنظر رسيد كه تمام دنيا از حركت باز ايستاده است.

در مقاله اي در هفته نامه ي اينترتينمنت كه در 19 فوريه سال 1999 منتشر شد، اين اجراي تاريخي اينگونه توصيف شده بود: ”قدمي كوچك براي يك مرد و پرشي بزرگ براي موسيقي پاپ: مايكل جكسون در طي اجراي آهنگ «Billie Jean»، رقص مونواك اش را كه ناقض قوانين فيزيك بود، به نمايش گذاشت. و حتي متخصصين ساخت موشك را نيز مات و مبهوت خود ساخت.“

دان ميسچر، تهيه كننده و كارگردان ويژه برنامه هاي شبكه ي ان.بي.سي گفت: ”ما ساعتها وقتمان را در اطاق تدوين، به بحث در باره ي تك تك صحنه هاي فيلم رقص او گذرانديم. او يك نمايش فوق العاده به اجرا گذاشت.“

او با رقصش، همه را ديوانه كرده بود!

براي همه آشكار بود كه آهنگ يا كليپ بعدي بايد «Thriller» باشد. مايكل، جان لنديس [مرد آمريكايي كه در لندن زندگي ميكرد و در داستانهايش، شبها با كامل شدن ماه به يك گرگ بدل ميشد.] را براي كارگرداني اين كليپ انتخاب كرد. او ميدانست كه لنديس براي اين كار كاملا مناسب است.

به علاوه جان برانكا، وكيل مايكل، ايده اي عالي به ذهنش رسيد. او پيشنهاد داد كه از پشت صحنه ي ساخت كليپ «Thriller» نيز فيلمي تهيه كنند.

مايكل: ”اين عجيب بنظر ميرسيد كه تا آن زمان كسي اين كار را انجام نداده بود. ما مطمئن بوديم كه اين يك فيلم مستند گزارشي جالب خواهد شد.“

در فوريه سال 1984، كليپ «Thriller» براي اولين بار از ام.تي.وي پخش شد و براستي در شيوه ي ساخت كليپهاي موسيقي، انقلابي بر پا كرد و آينده ي اين كليپها را براي هميشه تغيير داد.


[كليپ Thriller]


با انتشار اين كليپ، مايكل تاريخ را رقم زد و ام.تي.وي را براي هميشه دگرگون ساخت. «Thriller» اولين كليپ موسيقي اي بود كه بطور كلي براي تبديل شدن به يك فيلم كوتاه، تهيه شده بود.

بعدها، در پايان هزاره ي دوم ميلادي، «Thriller» به عنوان بهترين كليپ موسيقي تمام دورانها انتخاب شد!

مايكل: ”برادرم جكي به خانه ي من آمد و گفت: ”آيا اين شو اي را كه الان از ام.تي.وي پخش ميشود، تماشا ميكني؟ تنها كاري كه آنها انجام ميدهند، نواختن موسيقي است.“
من آن شو را نگاه كردم و فكر كردم كه مفهوم جالبي دارد. اما از كليپش كه مجموعه اي از تصاوير بود، خوشم نيامد. فكر كردم، اگر قرار بود من يك كليپ بسازم، چيزي با ارزش سرگرم كننده گي بيشتر ميساختم. چيزي كه در سر داشتم، ايده ي ساخت كليپي بود با يك آغاز، يك بدنه، و يك پايان. مانند يك فيلم كوتاه.“

پس از اولين پخش تلويزيوني «Thriller» از شبكه ي ام.تي.وي، سي.بي.اس (اپيك) اين كليپ را بطور تكي منتشر كرد و فروش آلبوم ديوانه كننده شد. بر طبق آمار، عرضه ي فيلم پشت صحنه ي كليپ «Thriller» و تك آهنگهاي آلبوم، فروش اضافي چهارده ميليون آلبوم و نوار صوتي را در مدت شش ماه نتيجه داد. 
زماني در سال 1984، در هر هفته، يك ميليون نسخه از آلبوم «Thriller» به فروش ميرفت.


[پشت صحنه ي فيلم Thriller]


در 30 مارس سال 1984، فيلم پشت صحنه ي كليپ «Thriller» منتشر شد و پر فروش ترين فيلم پشت صحنه اي شد كه تا آن زمان ساخته شده بود.

مايكل: ”موفقيت فيلم پشت صحنه ي «Thriller» براي همه ي ما تقريبا يك شوك بود.“

اين ركورد بعدها فقط توسط يك نفر شكسته شد.

حدس بزنيد چه كسي.... ”مايكل جكسون“

 در 16 ژانويه سال 1984، براي اولين بار در تاريخ جوايز موسيقي آمريكا (American Music Awards)، مايكل جكسون برنده ي 8 جايزه ي رشك برانگيز شد.


در 24 ژانويه، فيلمبرداري اولين تيزر تبليغاتي پپسي آغاز شد.

در 11 نوامبر سال 1983، قراردادي پنج ميليون دلاري بين مايكل جكسون، گروه جكسونز و كمپاني پپسي كولا بسته شده بود. با اين قرارداد، پپسي اسپانسور تور «پيروزي» (Victory) شد و برادران جكسون نيز ملزم شدند تا در دو تيزر تبليغاتي تلويزيوني پپسي حضور يابند.
 

[تيزر تبليغاتي پپسي]

در 27 ژانويه 1984، هنگام فيلمبرداري دومين تيزر تبليغاتي پپسي، بر اثر انفجار مواد منفجره اي كه در نور افكن به منظور اجراي آتش بازي تعبيه شده بود، و اصابت نور افكن به سر مايكل؛ موهايش آتش گرفت و خود نيز دچار سوختگي درجه دوم و سوم شد.
 

[حادثه]


ميكو براندو [پسر مارلون براندو و منشي خصوصي مايكل]، اولين كسي بود كه خود را به مايكل رساند و شعله هاي آتش را با دستانش خاموش كرد. مايكل سريعا به كلينيك سدار سايناي برده و بعد به بيمارستان براتمن مموريال انتقال داده شد و تحت مراقبت قرار گرفت.

روز بعد در 28 ژانويه، مايكل از بيمارستان مرخص شد.

پس از اين ماجرا، مايكل يك و نيم ميليون دلار بابت اين حادثه از كمپاني پپسي خسارت دريافت كرد كه فورا آن را به مركز «سوانح سوختگي مايكل جكسون» اهدا كرد.

در 27 فوريه سال 1984، ام.تي.وي هر دو تيزر تبليغاتي يك دقيقه اي پپسي را بدون دريافت وجه، نمايش داد.

روز بعد در 28 فوريه، در طي پخش بيست و ششمين مراسم ساليانه ي اهداي جوايز گرمي از تلويزيون، دو تيزر تبليغاتي پپسي با شركت برادران جكسون به نمايش درآمد. اين دو تيزر از موفقترين و محبوبترين تيزرهاي تبليغاتي اي هستند كه تا به حال ساخته شده است. و همچنين اولين و تنها تبليغاتي هستند كه برنامه ي پخششان از تلويزيون، در ليست اعلام برنامه هاي تلويزيوني هفته نامه ي تي.وي گايد به چاپ رسيد.
 


[در مراسم گرمي]


اما از همه مهمتر، انتخاب برترينها در بيست و ششمين سال اهداي جوايز ساليانه ي گرمي بود.
در 28 فوريه سال 1984، مايكل جكسون، هشت تا از ده جايزه ي گرمي را از آن خود كرد.


مايكل در موضوعات زير برنده شد:
آلبوم سال : Thriller
بهترين خواننده ي پاپ مرد : مايكل جكسون ـ براي آهنگ Thriller
صفحه ي موسيقي سال: Beat IT
بهترين خواننده ي راك مرد: مايكل جكسون ـ براي آهنگ Beat IT
بهترين خواننده ي R&B (جاز و بلوز) مرد: مايكل جكسون ـ براي آهنگ Billie Jean
بهترين آهنگ جديد سال: Billie Jean
بهترين تهيه كننده: مايكل جكسون و كويينسي جونز
بهترين اثر براي بچه ها: اي.تي، موجود غير زميني _ با روايت مايكل جكسون

آن روز بروكي شيلدز، مايكل را در اين مراسم همراهي ميكرد.

اين تعداد جايزه براي اولين بار بود كه در طول يكسال توسط يك نفر بدست مي آمد. اين ركورد در كتاب ركوردهاي جهاني، به نام مايكل ثبت شده است.

در 23 فوريه سال 2000، كارلوس سانتانا به ركورد مايكل جكسون [برنده ي بيشترين تعداد جوايز گرمي در طول يكسال] كه براي هفده سال پياپي حفظ شده بود، دست يافت. او براي آلبومش «Super Natural» برنده ي هشت جايزه ي گرمي شد. بنابراين اين دو هنرمند، در اين ركورد برجسته با يكديگر سهيم هستند. 

كارلوس سانتانا در پشت صحنه به خبرنگاران گفت كه دست يافتن به ركورد مايكل جكسون، يك ”افتخار واقعي“ است.


 

[كنفرانس مطبوعاتي پپسي]

در 2 جولاي سال 1984، آلبومي از گروه جكسونز با نام «Victory» منتشر شد. اين آلبوم به محبوبيت دست يافت و آخرين آلبوم گروهي برادران جكسون بود.

در 6 جولاي سال 1984، كنسرت افتتاحيه ي تور برادران جكسون - «Victory» - در استاديوم آروهد در كانزاس سيتي ـ ميزوري برگزار شد. جرمين در اين كنسرت به برادرانش ملحق شده بود. گروه جكسونز در مدت پنج ماه، پنجاه و پنج كنسرت اجرا كرد. آنها در كنسرتهايشان كه در سرتاسر آمريكا و كانادا اجرا كردند، بهترين طراحي هايي را كه تا آن زمان بر روي صحنه انجام شده بود، به نمايش گذاشتند. طراحي صحنه، چهار ماه به طول انجاميده بود.
 


[تور Victory]


در 9 دسامبر سال 1984، گروه جكسونز آخرين كنسرتش از تور «Victory» را برگزار كرد. 
در هنگام اجراي آهنگ «بدنت را بلرزان» (Shake Your Body Down To The Ground)، مايكل خبر جدا شدنش از گروه را اعلام كرد.

اين تور بالغ بر هفتاد و پنج ميليون دلار درآمد داشت و بزرگترين تور گروهي اي بود كه تا آن زمان برگزار ميشد. 
در استاديومهاي سرباز بسيار بزرگ، بيش از دو ميليون نفر گرد هم آمدند تا اجراي گروه جكسونز را ببينند. و براي اولين بار، به لطف مايكل جكسون، كمپاني پپسي كولا بر رقيب عمده ي خود، كوكا كولا پيشي گرفت.

مايكل تمام پولي را كه بابت اجرايش در اين تور دريافت كرده بود، به موسسات خيريه بخشيد.
او بعدها در اين باره گفت: ”براي من، هدف تور Victory همين بود _ برگرداندن پولها به صاحبان اصليش“

در 20 نوامبر سال 1984، مايكل ستاره اي در «Walk Of fame» [بلوار هاليوود]، روبروي سينماي مانز چيني ها (Mann's Chinese Theatre)، دريافت كرد. ستاره ي او به شماره ي 1793، در ميان ستاره هاي  لفتي فريزل[خواننده ي موسيقي سنتي جنوبي و غربي ايالات متحده] و لوپ ولز [بازيگر زن] قرار دارد.


[ستاره ي مايكل در هاليوود]

مايكل اولين ستاره ي مشهوري است كه دو ستاره ي مختلف به او تقديم شده. او اولين ستاره را در اواخر دهه 70 و به عنوان يكي از اعضاي گروه جكسونز، دريافت كرده بود.

روز 28 ژانويه سال 1985، دو ساعت پس از دوازدهمين مراسم ساليانه ي جوايز موسيقي آمريكا، مايكل و چهل و چهار هنرمند ديگر، بطور مخفيانه و براي مدت ده ساعت در استوديوي ضبط اي.ام واقع در لس آنجلس جمع شدند تا آهنگ «ما دنياييم» (We Are The World) را ضبط كنند. اين آهنگ در اوايل سال 1985، توسط مايكل جكسون و لايونل ريچي و در خانه ي مايكل نوشته شده بود.[در استوديوي محل ضبط We Are The World]
 

مايكل: ”من اين آهنگ را پس از ديدن اخبار وحشتناكي در مورد مردمي كه در اتيوپي و سودان از شدت گرسنگي در حال مرگ بودند، و با همكاري لايونل ريچي نوشتم.“

لاتويا، خواهر مايكل در باره ي چگونگي نوشته شدن اين آهنگ ميگويد: ”لايونل يكي دو خط از اين آهنگ را نوشته بود. پس از آنكه او استوديو را ترك كرد، مايكل به آنجا رفت و تمام آهنگ را نوشت. او روز بعد به كويينسي و لايونل گفت كه آهنگ تكميل شده است. اما هرگز لازم نديد كه بگويد چه كسي كل آهنگ را نوشته است.“   

در 7 مارس سال 1985، آهنگ «We Are The World» منتشر شد و در تاريخ موسيقي به ثبت رسيد.

در 5 آپريل همان سال، آهنگهاي «Good Friday» و «We Are The World» همزمان از بيش از هشت هزار ايستگاه راديويي در سرتاسر دنيا، پخش شدند.

«We Are The World»، اولين آهنگ در صنعت موسيقي است كه چندين صفحه ي پلاتين جايزه دريافت كرده و بدين ترتيب در تاريخ ضبط موسيقي، از خود ركوردي بر جا گذاشته است. اين آهنگ تنها در طي يك ماه، در تمام زمينه ها، صفحات طلا، پلاتين و در برخي زمينه ها چندين صفحه ي پلاتين دريافت كرد.

«We Are The World» به عنوان پر فروش ترين تك آهنگ تمام دورانها، در كتاب ركوردهاي جهاني به ثبت رسيد و در اين جايگاه باقي ماند، تا اينكه در سال 1997، آهنگ التون جان با نام «شمعي در باد _ چهره ي تو امشب چيزي را نشان ميدهد» (Candle In The Wind '97 / There's Something About The Way You Look Tonight) كه در ستايش پرنسس دايانا نوشته شده بود، جاي آهنگ «We Are The World» را گرفت.

امروز، «We Are The World» هنوز دومين تك آهنگ پر فروش به حساب مي آيد. و بدون شك سرود شماره يك جهاني است و شايد براي هميشه نيز باشد. «We Are The World» در چهار زمينه ي ”آهنگ سال ـ صفحه موسيقي سال ـ بهترين اجراي گروهي پاپ ـ بهترين كليپ موسيقي [فيلم كوتاه]“، جايزه ي گرمي دريافت كرد.

حمايت دسته جمعي هنرمندان از آفريقا (United Support of Artists for Africa - USA for Africa)، دويست ميليون دلار براي كمك به گرسنگان اتيوپي و مبارزه با قحطي در آن كشور جمع آوري كرد.

در آگوست سال 1985، مايكل جكسون كاتالوگ اي.تي.وي را به قيمت چهل و هفت و نيم ميليون دلار خريداري كرد. ارزش حق انتشار اين كاتالوگ، اكنون سه برابر ارزش آن در سال 1985 است. اين كاتالوگ حاوي بيش از چهار هزار تصنيف است كه شامل دويست و پنجاه و يك آهنگ از گروه بيتلز، بهترينهاي پت بناتار، ليتل ريچارد، پوينتر سيسترز و پريتندرز ميشود.
مايكل در حال حاضر حق انتشار مجموعه ي اسلاي استون به اضافه ي مجموعه اي از بهترين آهنگهاي دهه 60 ميلادي را دارا ميباشد.

مايكل به وكيلش جان برانكا و فرانك ديلو كه مدير اجراييش بود، به خاطر كمكهايشان به او در بدست آوردن حق انتشار آهنگهاي گروه بيتلز، هركدام، يك ماشين رولز رويس به عنوان پاداش اهدا كرد.